40 OMG It's true! Join me to celebrate!!! Haide sa petrecem impreuna :)

Ramona Tufaru ASOCIATIA CONIL

This year I'll turn 40 and I decided to Share my Birthday with CONIL Association and by doing this I am actually telling you about little Ioan's story of being disabled and he needs your help.

A small gift of euro 50 or lei 250 will provide a special need movement therapy for Ioan and some support to his family.

Thank you for considering joining me in the movement to support disability everywhere in the world! :)

CONIL Association gives a real chance to education, integration, and social inclusion of children and young people with various disabilities:

autism, Down syndrome, moderate retardation, epilepsy, spastic tetraparesis, etc.

This association is very close to my heart! The most beautiful gift you can give me this year is to donate the money to this cause.

“No one is useless in this world who lightens the burdens of another.” – Charles Dickens

......................................................................

Zilele de naștere sunt un moment magic de sărbătoare și emoție, este?

Există multe tradiții diferite de ziua de naștere, dar un lucru este sigur, este momentul să ne întâlnim cu cei dragi și să apreciem cu adevărat fiecare clipă din viața.

Pentru mine este, de asemenea, momentul perfect pentru a dărui în loc să primesc cadouri.

De aceea, anul acesta, pentru a sărbători cei 40 de ani de viață, împărtășesc ziua mea de naștere cu Asociația CONIL și, făcând acest lucru, iți spun de fapt  povestea micului Ioan care are un handicap și are nevoie de ajutorul tău.

Un mic cadou de 50 de euro sau 250 de lei îi va oferi o terapie de mișcare pentru copii cu nevoi speciale și un anumit sprijin familiei sale. Poti să donezi si mai putin, 10, 20 de lei, orice suma este bine :)

Asociația CONIL oferă o șansă reală educației, integrării și incluziunii sociale a copiilor și tinerilor cu diverse dizabilități:

autism, sindrom Down, întârziere moderată, epilepsie, tetrapareză spastică etc.

Această asociație este foarte aproape de inima mea!

Cel mai frumos dar pe care mi-l poți face este să fii alături de mine și, în loc să îmi faci un cadou, să donezi banii către acestă cauză.

Multumesc!

La mulți ani, Ramona! Zile bune și senine, cu împliniri pe toate planurile!
12 Mar 2021
Happy Birthday, Ramona! :)
11 Mar 2021

SHANA CLETO

What a pleasure to be part of your 40th birthday celebration! And such a beautiful initiative had to come from you! I wish you all the best and lots of light in your life, even though you already have your own :) Coming to Romania and meeting you was a super gift for me! And remember....the 40s is just the beginning! Can't wait to have a drink together and celebrate this day one more time!
28 Feb 2021
Ramona Tufaru : ASOCIATIA CONIL
40 OMG It's true! Join me to celebrate!!! Haide sa petrecem impreuna :)